Descartes Filosofi | Drøftingsoppgave

Oppgaven er kvalitetssikret av redaksjonen på Studienett.no
  • Vgs - Studieforberedende Vg2
  • Historie og filosofi 1
  • 6
  • 2
  • 748
  • PDF

Descartes Filosofi | Drøftingsoppgave

Oppgave om Descartes filosofi som drøfter hvorvidt hans filosofi var moderne eller ikke. Descartes blir regnet som grunnleggeren av den moderne filosofien - Historie og Filosofi 1 Oppgave.

Problemstillingen:
"Rene Descartes blir regnet som grunnlegger av den moderne filosofien. Drøft hva som er moderne og umoderne i Descartes filosofi."

Lærers kommentar

Det er mye bra her. Jeg vurderer det til 6 -.
Problemstillingen er krevende. Bare å klare å svare på/drøfte problemstillingen er et godt arbeid.
Du drøfter faglig presist, selvstendig og med forståelse.

Innhold

Descartes filosofi
Drøfting / Refleksjonsoppgave
Problemstillingen:
Det moderne:
Det umoderne:
Konklusjon

Utdrag

Descartes stilte opp 4 regler for sin tenkning. Den første var og ikke å holde noe for sant som man ikke klart erkjent var det. Andre var å løse opp ethvert problem så langt som mulig i enklere deler. Den tredje var å gå systematisk frem fra det enkle til det sammensatte og det fjerde var å forsikre seg om at ingenting var utelatt.

Det moderne: Det moderne var frihet, fornuft, fremskritt, demokratiet, vitenskapen/kritisk tenkning, mennesket(individet), subjektet i sentrum, spesialisering/differensiering, teknologi, urbanisering, menneskerettigheter, likhet, økt informasjonsmengde, medierevolusjon og avmystifisering. Descartes filosofi er selve prosjektet hans. Med prosjektet ville han sortere det sanne fra det usanne og det sikre fra det usikre. Etter at han hadde sortert, ville han bygge den nye kunnskapen på det som var sikkert.

Descartes hadde en kritisk tenkning. Han tenkte veldig på hvordan han ville gjøre det og... Kjøp tilgang for å lese mer

Descartes Filosofi | Drøftingsoppgave

[1]
Brukernes anmeldelser
  • 15.12.2013
    Skrevet av Elev på Vg3
    Godt skrevet, med gode referanser og drøftelser.