Sjokoladehuset ANS (virksomhetsform)

- Vgs - Studieforberedende Vg3
- Entreprenørskap og bedriftsutvikling 2
- 6
- 5
- 835
Eksamensoppgave: Sjokoladehuset ANS (virksomhetsform)
Oppgave i entreprenørskap og bedriftsutvikling og selskapet Sjokoladehuset. Oppgaven inneholder informasjom om ulike selskapsformer som aksjeselskap, enkeltpersonsforetak og ansvarlig selskap. Deretter ses det på en mulig endring av selskapsform for Sjokoladehuset.
Oppgaven er skrevet som en besvarelse til et eksamenssett.
Lærers kommentar
Veldig bra oppgave, eneste minuset er manglende kilder. Nå vet jeg at du kan det og har muligens ikke brukt kilder, men regner med at den tabellen er tatt fra et sted, som du også nevner. (wikipedia btw.)
Elevens kommentar
Alt er godt og fikk ikke noe tilsnakk om forbedringer.
Innhold
Litt informasjon om Sjokoladehuset
Aksjeselskap
Enkeltpersonforetak
Ansvarlig selskap
Konklusjon
Utdrag
Sjokoladehuset ANS er en produsent av håndlaget sjokolade med høy kvalitet. De startet opp i 1992. De skapte et godt omdømme og etterspørselen økte etter deretter. Det gjorde at de besluttet å utvide selskapet. De hadde tidligere kun drevet lokalt. I 2006 begynte de å distribuere sjokoladene til dagligvarebutikker i nærområdet. Det fikk de til ved å inngå en avtale med Norgesgruppen AS.
Jeg vil starte med å gjøre rede for ulike selskapsformer, deretter vil jeg drøfte behovet for ny selskapsform for Sjokoladehuset.
De mest vanlige selskapsformene er aksjeselskap (AS), enkeltpersonforetak (ENK) og ansvarlig selskap (ANS). Så har man flere foretaksformer som NUF, samvirkelag, forening eller DA. De er ikke like mye brukt som de andre selskapsformene og jeg mener at de ikke er et alternativ for dette selskapet... Kjøp tilgang for å lese mer Allerede medlem? Logg inn