Celleånding hos gjær | Rapport

- Vgs - Studieforberedende Vg3
- Biologi 2
- 5
- 5
- 998
Celleånding hos gjær | Rapport
Her finner du en rapport fra et forsøk i biologi 2. Rapporten er basert på forsøket "Celleånding hos gjær". Hensikten med forsøket var å undersøke hvordan man kan påvirke celleånding hos gjær ved å variere forskjellige faktorer som næring og temperatur. I rapporten finner du en kort teoridel etterfulgt av en utfyllende fremgangsmåte til utførelse av forsøket. Resultatene er strukturert fremstilt i en tabell, og til slutt finner du en diskusjonsdel fra forsøket.
Utdrag
Vi fant ut at for å få det mest sikre resultatet ville vi sjekke hvordan nedbrytingen fungerte både med og uten tilgang på næring, og ved fire forskjellige temperaturer som kontroll. Vi ønsket også å undersøke hvordan celleåndingen hos gjær fungerte ved kun tilgang på flytende plantegjødsel. Derfor fant vi fram 9 begerglass som vi merket, slik at vi skulle huske hvilket glass som hadde hva i seg. Videre delte vi opp en pakke med vanlig fersk bakegjær i ni deler som vi la i hvert av glassene. I fire av glassene puttet vi opp i noe sukker som næring, mens vi i et glass helte over litt plantegjødsel. Da det var gjort, fylte vi opp tre kolber med vann av ulik temperatur. Vi fylte et begerglass med kaldt vann (16°C), et med lunkent vann (27°C) og et med varmt vann (32°C). Vi brukte også vannkoker til å koke opp noe vann. Deretter helte vi vann fra den ene kolben i to begerglass, der det ene begerglasset allerede hadde sukker og gjær i seg, mens det andre bare hadde gjær. Vi gjorde det samme med de andre kolbene og det kokende vannet også. Så rørte vi ut gjæren i vannet, før vi puttet plastfolie over alle begerglassene, slik at blandingen ikke skulle ha tilgang på oksygen.
Resultater:
Etter at vi hadde rørt ut gjæren hadde alle blandingene med vann en beige farge, mens blandingen med plantegjødsel var grønn pga. fargen på... Kjøp tilgang for å lese mer Allerede medlem? Logg inn