Oppgaven er kvalitetssikret av redaksjonen på Studienett.noEt Gull-produkt er et produkt som er utarbeidet til Studienett.no, av faglig dyktige undervisere og studenter. Studienett.no markerer ekstra gode produkter med merket Gull-produkt

Essay oppskrift

5,325,325,325,325,325,32 ( 69 anmeldelser )
    Essay oppskrift
Skole
Vgs - Studiespesialisering Vg3
Fag
Norsk
Antall sider
17
Antall ord
8753
Filformat
PDF

Trinn for trinn veiledning: Essay oppskrift

Synes du det er vanskelig å skrive essay i norskfaget, eller lurer du på hvordan du skal bygge det opp?

Lurer du på:
  • Hva et essay egentlig er?
  • Hvordan man skriver essay i norskfaget?
  • Hvordan man skal bruke de vedlagte tekstene?
  • Hva det betyr å reflektere over emnet?
  • Hvordan man lager innledningen og konklusjonen?
Studienetts veiledning til essaysjangeren gir deg svar på alle disse spørsmålene og enda mange flere. Veiledningen er en gjennomprøvd modell for hvordan man skriver essay. Du kan bruke den i løpet av skoleåret, og du kan ha den med deg på eksamen. På den måten er du sikker på at du lager et utfyllende svar på oppgaven, og du vil få en bedre karakter.

Veiledningen inneholder en modell med tre trinn. Du blir guidet gjennom hele prosessen - helt fra du får utlevert oppgaveinstruksen til du sitter med det ferdige resultatet.

De tre trinnene dekker:
  • Hvordan du leser teksten/tekstene i oppgaveheftet
  • Hvordan du kommer i gang med arbeidet med tekstene og reflekterer rundt dem, samt hvordan du lager en disposisjon
  • Hvordan du skriver de enkelte delene av essayet
    - innledning
    - hoveddel
    - konklusjon
Med denne veiledningen ved siden av deg, vil det ikke lenger være så vanskelig å skrive essay. Bare vent og se.
Utdrag
Kort sagt handler det i essayet om at du skal tenke så det knaker og anstrenge deg for å få klarhet i det emnet som du er stilt overfor. Du skal begrunne og dokumentere så godt du kan, finne eksempler og moteksempler – for til slutt å se hvor du ender.
Der skal med andre ord "skje noe" i et godt essay. Rent konkret betyr det at du i første delen av essayet skal forholde deg til teksten/tekstene fra oppgavesettet. Du skal finne det sentrale i tekstene ved å analysere og fortolke dem. Selve analysen skal riktignok ikke legges frem i essayet, slik som man gjør i en analyse og tolkning, men for at du skal kunne ta utgangspunkt i tekstene, er det viktig at du selv har forstått dem, og det gjør du best gjennom en analyse.

Merk: Du kan også få adgang til Essay oppskrift ved å kjøpe denne pakken:

Klikk her og nedlast nå En god hjelp for å få en god karakter.

Anmeldelser af: Essay oppskrift


15 ut av 18 fandt denne kommentar nyttig:
666666, 25.11.2010.
Drit bra ja. hjalp mye
Skrevet av: Elev på Vg2

6 ut av 7 fandt denne kommentar nyttig:
666666, 17.11.2011.
Utrolig bra! Hjalp meg veldig mye :) Tusen takk!
Skrevet av: Elev på Vg3

666666, 15.05.2012.
supert! denne var til god hjelp=)
Skrevet av: Elev på Vg2

555555, 13.05.2012.
mye bra her som jeg kunne bruke.
Skrevet av: Elev på Vg2

Klikk her og nedlast nå - En god hjelp for å få en god karakter.


Brukere, der har lastet ned Essay oppskrift, har også lastet ned